W ramach działalności polegającej na sprzedaży sprzętu elektronicznego możliwe jest uniknięcie podatku VAT. O takiej możliwości poinformował Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, potwierdzając tym samym podmiotowe zwolnienie z podatku VAT sprzedawców towarów elektronicznych, do których zalicza się na przykład:
- komputery,
- telefony komórkowe,
- konsole do gier,
- oraz i inne urządzenia.
Zgodnie z ogólnymi zasadami dotyczącymi zwolnienia podmiotowego z podatku od towarów i usług przedsiębiorca może unikać płacenia podatku od realizowanej sprzedaży. Takie prawo przysługuje aż do momentu, w którym jego roczny obrót przekroczy 200 000 zł lub do czasu przekroczenia tego limitu proporcjonalnie odpowiadającego okresowi sprzedaży, jeżeli działalność rozpoczyna się w roku podatkowym.
Przepisy podatkowe dotyczące sprzedaży produktów elektronicznych w praktyce
Jest jednak jeden warunek, który trzeba spełnić, by móc w legalny sposób uniknąć podatku VAT: sprzedaż może odbywać się wyłącznie w sklepach papierniczych. Kwestię zwolnienia osób fizycznych z podatku VAT podniósł podatnik planujący w roku podatkowym założenie spółki specjalizującej się w sprzedaży sprzętu elektronicznego, co oznacza, że będzie dostarczał klientom między innymi: telefony komórkowe, komputery, laptopy, konsole do gier oraz drobne akcesoria. Co ciekawe, planuje sprzedaż gier komputerowych zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online.
Podatnik może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 wpisów art. 1 Ustawy o VAT Jednakże, zgodnie z art. 113 ust. 13 pkt ustawy o VAT zwolnienie to nie dotyczy podatników prowadzących sprzedaż produktów elektronicznych w Internecie.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uwzględnił argumenty podatnika, oceniając ich zgodność z przepisami. Powtórzył, że podmiotowe zwolnienie z podatku VAT nie dotyczy przedsiębiorców sprzedających:
- komputery,
- sprzęt elektroniczny,
- optyczny,
w ramach sprzedaży na odległość, co oznacza, że do takich transakcji dochodzi przy wykorzystaniu tylko jednego lub większej liczby środków określanych zbiorczo jako „komunikacja zdalna”.
Należy podkreślić, że sprzedaż komputerów i stacjonarnego sprzętu elektronicznego niedostępnego w Internecie lub zawarcie umowy sprzedaży na odległość nie spełnia tej definicji. Tym samym ta forma zakupu nie wyłącza prawa do zwolnienia podmiotowego – podkreślił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w swoich wyjaśnieniach osobistych z dnia 28 grudnia 2023 r. (sygn. 0111-KDIB3-3.4012.398.2023.2.PJ).