Dofinansowanie z Urzędu Pracy

Jeśli planujesz otworzyć własną działalność gospodarczą to warto pomyśleć o dotacji na założenie firmy z Powiatowego Urzędu Pracy. Pierwszy nabór wniosków w danym roku rusza zwykle w pierwszy kwartale. Uczestnicząc w naborze, możesz uzyskać naprawdę spory zastrzyk gotówki, którą będziesz mógł przeznaczyć na zakup np. komputera, laptopa, drukarki, specjalistycznego sprzętu czy innych rzeczy niezbędnych do prowadzenia biznesu.

Dotacja z Urzędu Pracy to bezzwrotne jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej. Otrzymujesz je w całości jednym przelewem i nie musisz ich zwracać jeśli spełnisz warunki umowy z Urzędem. Co ważne pieniądze z Powiatowego Urzędu Pracy wpływają na Twoje konto bankowe bardzo szybko a dokładnie zanim jeszcze zaczniesz dokonywać firmowych zakupów.

 

Dla kogo jest dotacja z PUP ? Najważniejsze warunki, które musisz spełnić aby móc się ubiegać o dotacje:

1) posiadasz status osoby bezrobotnej,

2) złożyłeś kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek zgodnie z ustalonym wzorem,

3) w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie dofinansowania:

  1. nie odmówiłeś bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy określonej w ustawie oraz udziału w działaniach w ramach Programu Aktywizacja i Integracja, o których mowa w art. 62a ustawy,
  2. nie przerwałeś z własnej winy szkolenia, stażu, realizacji indywidualnego planu działania, udziału w działaniach w ramach Programu Aktywizacja i Integracja, wykonywania prac społecznie użytecznych lub innej formy pomocy określonej w ustawie,
  3. po skierowaniu podjąłeś szkolenie, przygotowanie zawodowe dorosłych, staż, prace społecznie użyteczne lub inną formę pomocy określoną w ustawie.

4) nie otrzymałeś bezzwrotnych środków z Funduszu Pracy lub innych bezzwrotnych środków publicznych na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej, założenie lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej,

5) złożyłeś oświadczenie, że zobowiązuje się do prowadzenia działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy od dnia jej rozpoczęcia oraz nie zawieszenia jej wykonywania łącznie na okres dłuższy niż 6 miesięcy.

 

Pamiętaj!

Przed złożeniem wniosku o dofinasowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej dla osób bezrobotnych obowiązkowa jest wizyta u doradcy klienta w PUP. Jako osoba bezrobotna musisz mieć w Urzędzie założoną taką formę pomocy w Indywidualnym Planie Działania.

Na co można otrzymać dofinansowanie na firmę z Urzędu Pracy?

Środki na podjęcie działalności gospodarczej mogą być przeznaczone na:

1) zakup wyposażenia, maszyn i urządzeń niezbędnych do prowadzenia planowanej działalności,

2) koszty reklamy do wysokości 5% wnioskowanych środków (reklama stała, wizytówki, ulotki, wykonanie strony internetowej),

3) zakup programów komputerowych z licencja wieczystą, podręczników i materiałów biurowych,

4) zakup towarów (z wyłączeniem wyrobów alkoholowych i tytoniowych,)opakowań lub art. jednorazowych w łącznej wysokości nie przekraczającej 30% wnioskowanych środków,

5) pozyskanie lokalu – koszty remontu, adaptacji lokalu w części nie przekraczającej 10% wnioskowanych środków – dotyczy tylko działalności stacjonarnej

6) pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa dotyczących podjęcie planowanej działalności do 10% wnioskowanych środków,

7) zakup wyposażenia związanego z prowadzeniem żłobka, klubu dziecięcego lub związanego ze świadczeniem usług rehabilitacyjnych.

Pamiętaj, że aby wydatek został przyjęty do sfinansowania środkami z dotacji, musisz go odpowiednio uargumentować we wniosku. W przypadku oczywistych zakupów wystarczy dosłownie jedno krótkie zdanie, w którym wyjaśnisz, dlaczego dana rzecz lub usługa jest ważna dla prowadzonego biznesu.

 

Czasem przed złożeniem wniosku o dofinansowanie warto zgłosić się osobiście do swojego PUP i zapytać, czy dany wydatek ma szansę zostać przez niego zaakceptowany. Wiele zależy tu od rodzaju działalności gospodarczej, a także Twoich uzasadnień, dlatego warto dopytać w Urzędzie.

Czy dotacja na otwarcie firmy jest łatwo dostępna ?

W praktyce wypełniasz jeden kilkunastostronicowy wniosek o dofinansowanie. Z drugiej strony, wypełnienie go i dołączenie wszystkich niezbędnych dokumentów potrafi zająć dość dużo czasu.

Jeszcze zanim ruszy nabór wniosków, warto wejść na stronę swojego urzędu i sprawdzić, jakie konkretnie informacje i dokumenty będziesz musiał przygotować. Niektórych z nich prawdopodobnie nie uda Ci się zorganizować od razu, więc lepiej dać sobie kilka dni na przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Czego na przykład może wymagać urząd?

  • przedłożenie kopii koncesji lub zezwoleń (o ile już je masz i będzie ich wymagała podejmowana działalność gospodarcza),
  • dostarczenia dokumentów potwierdzających posiadanie ewentualnych uprawnień, zezwoleń czy udokumentowanych kwalifikacji (jeśli są wymagane w działalności, którą zamierzasz prowadzić, i jeśli nie przedstawiłeś ich podczas rejestracji jako bezrobotny),
  • kopii referencji od zleceniodawców i promes współpracy np. z dostawcami lub podwykonawcami.

 

Oprócz tego warto przemyśleć, co będzie stanowiło zabezpieczenie dotacji z urzędu pracy: zastaw na prawach lub rzeczach, poręczenie osób trzecich, weksel, gwarancja bankowa czy może blokada środków na rachunku lub akt notarialny o poddaniu się egzekucji przez dłużnika?

 

Wypełnij i złóż wniosek o dofinansowanie z urzędu pracy i poczekaj na decyzję

Urząd pracy w podobnym czasie może organizować osobne nabory wniosków, przeznaczone dla różnych grup potencjalnych beneficjentów. Mogą to być np. dwie grupy: młodzi bezrobotni do 29. roku życia i osoby pozostające bez pracy, które ukończyły 30 lat. Niezależnie od tego, do której grupy się zaliczasz, wszystkie procedury i metody wypełnienia wniosku będą wyglądały właściwie tak samo.

Wypełniając wniosek o dofinansowanie z urzędu pracy, należy podać m.in. dane osobowe i kontaktowe, stan cywilny czy poziom wykształcenia. Trzeba też wskazać konto osobiste na które urząd ma przelać środki z dotacji, a także podstawowe informacje dotyczące podejmowanej działalności gospodarczej. Kolejna część formularza ma już wymiar praktyczny i wymaga przedstawienia biznesplanu, jak również wspomnianej specyfikacji kosztów do poniesienia w ramach dofinansowania. W ostatniej zwykle należy wskazać sposób zabezpieczenia dotacji oraz załączyć wszelkie dodatkowe dokumenty i oświadczenia wymagane przez urząd (np. o wcześniejszej działalności, otrzymanej pomocy de minimis itp.).

Sporządzenie biznesplanu zajmuje trochę czasu, ale nazwa pól we wniosku oraz mała ilość znajdującego się pod nimi pustego miejsca znacznie ułatwiają ten proces. Całość zajmuje łącznie nieco ponad dwie strony formularza, a urząd oczekuje jedynie, że krótko przedstawisz:

  • przewidywane dochody i koszty prowadzenia działalności (to tylko szacunki, które nie muszą się sprawdzić w przyszłości),
  • opis otwieranego biznesu,
  • motywy podejmowania działalności gospodarczej,
  • informacje na temat oferowanych produktów lub usług,
  • potencjalnych odbiorców sprzedawanych produktów lub usług,
  • sposób promocji i reklamy,
  • analizę konkurencji,
  • potencjalne ryzyka w prowadzonej działalności i proponowane sposoby radzenia sobie z nimi.

Wypełniony wniosek wraz z załącznikami składasz osobiście w Powiatowym Urzędzie Pracy w Ostrowie Wielkopolskim. Na jego rozpatrzenie Urząd ma 30 dni, a o swojej decyzji informuje telefonicznie (dodatkowo najczęściej nadaje list polecony z pismem).

 

Tego musisz dopilnować od razu po zawarciu umowy o dofinansowanie

Po zawarciu umowy o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności, w dość krótkim czasie konieczne jest dopełnienie kilku ważnych formalności, które są konieczne do otrzymania środków. W Urzędzie dokładnie się wszystkiego dowiesz w momencie podpisywania dokumentów, niemniej chodzi tu głównie o zarejestrowanie działalności w CEiDG.

 

Dostałeś dotację dla bezrobotnych na działalność gospodarczą – co dalej?

Dotacja na założenie firmy zostanie Ci wypłacona kilka, kilkanaście dni po zawarciu umowy i dopełnieniu wspomnianych formalności. Na wydanie wszystkich środków i rozliczenie się z dofinansowania (potrzebne będą wszystkie rachunki i faktury, potwierdzenia dokonanych płatności i wypełnienie wniosku rozliczeniowego) będziesz miał około 2 miesiące, licząc od momentu założenia firmy. Po upływie kolejnych około 10 miesięcy, czyli gdy tylko przestanie obowiązywać umowa z urzędem, będziesz mógł zrobić z zakupionym sprzętem, co zechcesz – po tym czasie nie masz już obowiązku dalej prowadzić działalności.

 

Pamiętaj, że urząd dokładnie przeanalizuje Twoje wydatki opłacone środkami z dotacji, a w razie jakichkolwiek nieprawidłowości może wezwać Ciebie do złożenia pisemnych wyjaśnień. W skrajnym przypadku, czyli gdy np. wykorzystasz dofinansowanie niezgodnie z przeznaczeniem albo sprzedasz sprzęt przed upływem ważności umowy, może zerwać z Tobą współpracę i zażądać zwrotu dotacji wraz z odsetkami. Dzięki wniesionemu przez Ciebie zabezpieczeniu (np. poręczeniu, wekslowi czy aktowi notarialnemu o poddaniu się egzekucji), będzie mógł to łatwo wyegzekwować.

 

Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na Twoje pytania albo jakieś zagadnienia są dla Ciebie niejasne, zapraszamy do kontaktu z nami, my lubimy pomagać innym, co ważne posiadamy wiedzę jak to robić sprawnie i skutecznie. Wiemy co jest ważne we wnioskach i na co należy zwrócić szczególną uwagę.

 

U nas masz zapewnione:

  • błyskawiczną wycenę
  • jasny model współpracy
  • ZERO ryzyka (wynagrodzenie zależne od sukcesu)

 

Do tej pory pomogliśmy uzyskać środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej kilkudziesięciu przedsiębiorcom i możemy się pochwalić 100% skutecznością!

 

Więcej
artykułów

×