Warto wiedzieć, że istnieje możliwość obciążenia kontrahentów kosztami noclegu w sytuacji, gdy był on związany z realizacją konkretnej usługi na ich rzecz. Nazywa się to refakturowaniem kosztów noclegu. Na czym zaś polega refakturowanie?
Refakturowanie – co to takiego?
Proces refakturowania to nic innego, jak po prostu odsprzedanie przez jedną stronę transakcji konkretnego towaru, lub usługi nabytej od drugiej strony – stronie trzeciej, na mocy odpowiednio przygotowanej umowy kupna-sprzedaży. Pamiętać warto przy tym, że w związku z refakturowaniem konkretnej usługi, strona sprzedająca nie powinna doliczać sobie żadnej dodatkowej marży. Choć teoretycznie refakturowanie nie jest regulowane przez żaden konkretny akt prawny, powołać się można na się na art. 8 ust. 2a ustawy o VAT.
Mówi on bowiem, że jeżeli podatnik bierze udział we świadczeniu usług działając we własnym imieniu, lecz na rzecz osoby trzeciej, przyjmuje się, iż wyświadczył on te usługi. Jeśli zaś chodzi o księgowość i pokrewne kwestie, warto wiedzieć przede wszystkim, że w przypadku refakturowania stawka VAT jest identyczna, jak na pierwotnej fakturze zakupu.
Czy można refakturować koszt noclegu jako koszt uzyskania przychodu?
Przypomnijmy, że za koszt uzyskania przychodu uważa się wydatek, który został poniesiony w celu uzyskania przychodu, lub zabezpieczenia jego źródła. Obowiązują, rzecz jasna, pewne wyjątki od tej zasady, dlatego warto zapoznać się z art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdzie zostały one wyszczególnione. Generalnie rzecz jednak biorąc, czy refakturowanie kosztu noclegu jako kosztu uzyskania przychodu jest w ogóle możliwe? Odpowiedź brzmi: tak, w większości przypadków księgowość i jej przepisy jak najbardziej dopuszczają taką możliwość.
Podatek VAT przy refakturowaniu kosztów noclegu
Pamiętać należy, że w przypadku usług noclegowych nie można odliczać podatku VAT, o czym stanowi artykuł 88 ust.1 pkt 4 lit.a ustawy o VAT. Jako koszt podatkowy należy traktować kwotę brutto z faktury zakupu. W przypadku, gdy dana osoba nabywa usługi noclegowe, może zastosować zatem stawkę VAT identyczną z tą, jaka została wyszczególniona na fakturze zakupu.
Czy można refakturować koszty noclegu poza krajem?
Tak, refakturowanie usług noclegowych spoza granic naszego kraju jest możliwe. Należy jednak wiedzieć, że posiadając faktury w walucie obcej należy przeliczyć ich wartość na złotówki. Konieczne jest zrobienie tego zgodnie ze średnim kursem Narodowego Banku Polskiego, z ostatniego dnia roboczego przed poniesieniem kosztu.