Nowa ulga dla przedsiębiorców – „Wakacje od ZUS”

Od grudnia 2024 roku przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z nowego rozwiązania – tzw. „wakacji składkowych”. Oznacza to, że w jednym, wybranym przez siebie miesiącu w roku kalendarzowym, będą mieli możliwość niepłacenia składek na ZUS. Wnioski będzie można składać już od 1 listopada 2024 roku, a zwolnienie obejmie składki na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Jedynie składka na ubezpieczenie zdrowotne pozostanie obowiązkowa.

Nowa ulga została wprowadzona na mocy ustawy z dnia 9 maja 2024 roku o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. poz. 863). Wakacje składkowe będą opcjonalne, a to przedsiębiorca zdecyduje, czy i kiedy chce z nich skorzystać. Należności, które nie zostaną opłacone, będą sfinansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Ważne daty i warunki

W 2024 roku z „wakacji składkowych” można skorzystać jedynie w grudniu, dlatego wniosek trzeba złożyć w listopadzie. Wnioski złożone w grudniu będą dotyczyć składek za styczeń 2025 roku.

Kryteria korzystania z ulgi

Z nowego rozwiązania mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy opłacają składki za siebie i nie więcej niż 9 osób, a ich roczne przychody nie przekraczają 2 mln euro. Zwolnienie obejmuje składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe, a także chorobowe (jeśli przedsiębiorca dobrowolnie podlegał temu ubezpieczeniu w momencie składania wniosku oraz miesiąc wcześniej przynajmniej przez jeden dzień). Dotyczy to także składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

Aby móc skorzystać ze zwolnienia, przedsiębiorca musi spełnić następujące warunki:

  1. Być objętym ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym i wypadkowym przynajmniej przez jeden dzień w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku.
  2. Nie osiągnąć przychodu z działalności przekraczającego 2 mln euro w ciągu ostatnich dwóch lat lub co najmniej w jednym z tych lat.
  3. Nie prowadzić działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy w roku składania wniosku lub roku poprzednim.

Zasady składania wniosku

Przedsiębiorca musi złożyć wniosek o zwolnienie z opłacania składek za pomocą systemu teleinformatycznego ZUS w miesiącu poprzedzającym wybrany przez siebie miesiąc. Na przykład, jeśli luty ma być miesiącem zwolnionym z opłacania składek, wniosek powinien być złożony w styczniu.

Przy pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, przedsiębiorca zostanie poinformowany o przyznaniu zwolnienia przez system teleinformatyczny ZUS. Jeśli ZUS stwierdzi, że przedsiębiorca nie spełnia wymogów, wyda decyzję odmowną.

Dokumentacja

Przedsiębiorca korzystający z ulgi musi dostarczyć do ZUS odpowiednią dokumentację za miesiąc zwolnienia:

  • Deklarację rozliczeniową,
  • Imienny raport miesięczny dotyczący składek finansowanych przez państwo,
  • Imienny raport miesięczny dotyczący składek finansowanych przez przedsiębiorcę.

Jeśli nie złoży wymaganych dokumentów, ZUS utworzy je na podstawie dostępnych danych, jednak nie obejmą one dokumentów dotyczących pracowników.

Kody tytułu ubezpieczenia

Wprowadzone zostaną nowe kody tytułu ubezpieczenia:

  • 05 14 dla osób, dla których podstawą wymiaru składek jest 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia,
  • 05 74 dla osób, dla których podstawą wymiaru składek jest 30% minimalnego wynagrodzenia,
  • 05 94 dla osób objętych małym ZUS plus.

Jeżeli przedsiębiorca nie otrzyma ulgi, powinien złożyć dokumenty rozliczeniowe zgodnie z obowiązującymi zasadami.

Więcej
artykułów

×