Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą w obszarze działalności artystycznej, literackiej, public relations oraz agencji reklamowych planuje nabycie smartwatcha za 1 139 zł brutto. Zamiarem tego zakupu jest poprawa komunikacji z klientami podczas prowadzenia samochodu, spotkań oraz innych obowiązków, gdzie korzystanie z telefonu jest utrudnione. Wnioskodawczyni podkreśliła, że smartwatch będzie używany wyłącznie do celów służbowych, a po godzinach pracy będzie pozostawiany na ładowarce.

 

W związku z tym, zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy koszt zakupu smartwatcha można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Argumentowała, że urządzenie to zwiększy efektywność jej działalności poprzez szybsze reagowanie na zapytania klientów, co przyczyni się do wzrostu przychodów i zabezpieczenia ich źródła. Smartwatch umożliwi monitorowanie zapytań bez konieczności używania komputera lub telefonu, co znacznie zwiększy liczbę odpowiedzi, pozytywnie wpływając na obroty i liczbę zleceń.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził możliwość zaliczenia wydatku na zakup smartwatcha do kosztów uzyskania przychodów.

Organ podatkowy uzasadnił swoją decyzję, odwołując się do art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zaznaczył, że kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia, zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów. Wydatek może być uznany za koszt uzyskania przychodów, jeśli istnieje związek przyczynowy między jego poniesieniem a powstaniem, zwiększeniem lub możliwością powstania przychodu. Ponadto, wydatki muszą być racjonalnie i gospodarczo uzasadnione oraz ściśle związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

„Biorąc pod uwagę przedstawiony opis sytuacji oraz powołane przepisy prawne, należy stwierdzić, że wydatek poniesiony na zakup smartwatcha może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pamiętać jednak należy, że na Pani spoczywa obowiązek wykazania związku przyczynowo-skutkowego między poniesionym wydatkiem a prowadzoną działalnością gospodarczą oraz właściwego udokumentowania tego wydatku” – podsumował organ podatkowy.

×