Nie wszyscy mają świadomość tego, że wydatek na konsolę do gier komputerowych można odliczyć pod warunkiem, że trafi ona do firmowej strefy relaksu. Wiadomość pochodzi od dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Sprawa dotyczy spółki z branży informatycznej i transportowej, która regularnie pozyskuje nowych zleceniobiorców i pracowników, a tych, których zatrudnia stara się zatrzymać. Właśnie dlatego w biurze stworzono strefę relaksu i bibliotekę firmową, a do tego organizowane są spotkania integracyjne.
Spółka w swoich planach miała zakup konsoli do gier, która byłaby wykorzystywana w strefie relaksu. Chciała mieć stuprocentową pewność, że do kosztów uzyskania przychodu będzie można zaliczyć koszty zakupu konsoli. Głównym argumentem było to, że wspólna gra pracowników i zleceniobiorców zacieśnia więzi i pomaga się integrować. Według spółki ma to bezpośredni wpływ na zwiększenie motywacji do wykonywania obowiązków w pracy.
W celu poparcia swojego stanowiska spółka powołała się na indywidualne interpretacje, wśród których można wymienić następujące: z 1 września 2017 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.127.2017.1) i 21 czerwca 2018 r. (sygn. 0111KDIB2-3.4010.15.2018.3.KK). Warto zauważyć, że w wyżej wymienionych interpretacjach Dyrektor KIS potwierdził możliwość odliczenia wydatków na zakup konsoli do gier od przychodu. Oprócz tego wymienione zostały koszty cyklicznych wyjść firmowych na gokarty, a także gry piłkarzyki.
Nie jest zaskakujące, że Dyrektor KIS zdania nie zmienił. Wskazał, że wydatek na konsolę do gier nie ma z przychodami spółki bezpośredniego związku, ale występuje jednak związek pośredni. Chodzi tu przede wszystkim o to, że pracownicy i współpracownicy mogą w przerwach od pracy odpocząć i się porządnie zrelaksować, co ma potem przełożenie na efektywność i wydajność. To z kolei ma też wpływ na wysokość przychodów osiąganych przez spółkę.
Podstawa prawna: Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 3 sierpnia 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.328.2023.1.KM